දයාසිරි බේරෙන්න කල ප‍්‍රකාශයෙන් බැදුම්කරයේ එජාප ෆුට්නෝට් කල්ලිය ගස්..

(17.11.2017 – 22:06 +0530 – lankacnews.com)

ඒකාබද්ද විපක්‍ෂය විසින් කැදවා තිබූ මාධ්‍ය හමුවේදී පිවිතුරු හෙල උරුමයේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී උදය ගම්මන්පිල මහතා මෙසේ අදහස් පල කලේය :

‘‘අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් ඊයේ බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ විශේෂ හෙලිදරව්වක් කළා. ඒ කෝප් කමිටු සාමාජික ආණ්ඩුවේ මැති ඇමතිවරුන් පස්දෙනෙකුට කෝප් කමිටුව බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ විමර්ශනය කරන කාල වකවානුව තුල අර්ජුන් ඇලෝසියස් නොහොත් බැඳුම්කර බෑනා විසින් දුරකතන සාකච්ඡා පවත්වා ඇති බවයි.

එහි දී අඩුම දුරකතන සාකච්ඡා ගණන වන දෙකක් පවත්වා ඇත්තේ දයාසිරි ජයසේකර ඇමතිතුමා සමගයි. “මට අර්ජුන් ඇලෝසියස් දුරකතනයෙන් කතා කරලා, තමන්ව බේරා ගන්න උදව් ඉල්ලුවා මම ඒක ප්‍රතික්ෂේප කළා“ කියලා එතුමා කියනවා. දයාසිරි ඇමතිතුමාට කතා කලේ උදව් ඉල්ලන්න නම් අනිත් කෝප් කමිටු සාමාජිකයින්ට වෙන දෙයකට කතා කළා වෙන්න බෑනේ.

දයාසිරි ඇමතිතුමා උදව් කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කළ නිසා එතුමාට ලැබුණු දුරකතන ඇමතුම් ගණන දෙකකට සීමා වුණා. අනිත් අයට වැඩි වැඩියෙන් දුරකතන ඇමතුම් ලැබුණේ උදව් කරන්න එකඟ වුණු නිසා කියලා අපට සාධාරණ නිගමනයකට එන්න පුළුවන්.

දැන් මේ මන්ත්‍රිවරුන් මාධ්‍ය ඉදිරියට ඇවිත් සුරංගනා කතා කියාවි. අර්ජුන් අපේ බාප්පාගේ පුතා. මොන්ටිසෝරි යාළුවා. අපේ නංගිගේ පෙම්වතා යනාදි වශයෙන්. තමන්ට කුමන හෝ සම්බන්ධයක් තිබුණා නම් එය කෝප් විමර්ශනයට බාධාවක්. අපි මේකට කියන්නේ බැඳියාවන් අතර ගැටුම හෙවත් Conflict of interest කියලා. එසේ නම් තමන්ට තිබෙන සම්බන්ධය හෙලි කරලා කෝප් විමර්ශනයෙන් ඉවත් විය යුතුව තිබුණා. නමුත් කිසිවෙක් එහෙම කලේ නෑ. උදව්කිරීමේ වංක චේතනාව තිබුනු නිසා තමයි මේ කිසිම මන්ත්‍රීවරයෙක් කෝප් විමර්ශනය ආරම්භවන අවස්ථාවේ අපේ මෙහෙම මිත්‍රකමක් තියෙනවා අපිටනම් වාඩිවෙන්න බෑ කියලා කිව්වේ නැත්තේ. අපි දකිනවා ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ අභියාචනාධිකරණ විනිසුරුවරුන් තමන් දන්න කෙනෙක්ගේ ඥාතියෙක්ගේ නඩුවක් ආවහම තමන් අතර ඇති සම්බන්ධය හෙළි කරලා මට මේ නඩුව අහන්න බෑ කියලා වෙනත් තැනකට යොමුකරන්න කියන දේ කියනවා. මේ මන්ත්‍රීවරුන් එහෙම නොකලේ අර්ජුන් ඇලෝසියස්ට සහය දීමේ වංක චේතනාවෙන් කියන සාධාරණ නිගමනයට අපිට බහින්න වෙනවා.

සරත් ෆොන්සේකා මහතා හිරේ වැටුණේ තමන්ගේ බෑණාගේ සමාගමක් වන හයිකෝප් සමාගමේ ටෙන්ඩර් තීරණය කළ කමිටුවක වාඩි වුණු නිසා. ඒ කමිටුවේ වාඩි වීමත් කෝප් කමිටුවේ වාඩි වීමත් දෙකම එකයි. ඒ නිසා පැහැදිලිවම මේක සිර දඬුවම් ලබා දිය හැකි දූෂණයක්.

කෝප් කමිටුවේ ස්වාධීනත්වය සහ විශ්වාසනීයත්වය රැක ගැනීමට නම් කතානායකතුමා වහාම මෙම මන්ත්‍රිවරුන්ට කෝප් කමිටු සාමාජිකත්වය අත්හිටුවා විමර්ශනයක් ඇරඹිය යුතුයි. මේ පිලිබදව කෝප්කමිටු සාමාජික මහින්දානන්ද අළුත්ගමගේ මන්ත්‍රීතුමන් කතානායක තුමන්ගෙන් ලිඛිත ඉල්ලීමක් කර තිබෙනවා. ඊට අමතරව අල්ලස් කොමිසම මේ දූෂිත මන්ත්‍රිවරුන්ට එරෙහිව නඩු පැවරිය යුතුයි. යහපාලනය වර්ණනා කල පසුගිය රජයේ දූෂණ ගැන හයියෙන්ම කතා කල යහපාලනයේ පෙර ගමන්කරුවන් ලෙස පෙනී සිටි මන්ත්‍රිවරු න්තමයි මේ චෝදනාවලට ලක්වෙලා ඉන්නේ. පෙරගමන් කරුවන්ගේ තත්වය මෙසේ නම් යහපාලනය කෙසේ ද කියා රටටම දැන් මැන ගන්න පුළුවන්.

ඒ වගේම අපි යෝජනා කරනවා කෝප්කමිටුවෙන් කරපු බැදුම්කර වංචාව ගැන විමර්ෂණය යලි පැවැත්විය යුතුයි. මොකද මේ සිද්ධිය හරියට හොරාගේ අම්මගෙන් නෙවෙයි හොරාගේ මිත්‍රයන්ගෙන් පේන ඇසීමක් හා සමානයි. අපේ පැරණි ජාතක පොතේ මේ වගේ අයට තමයි චෞර මිත්‍ර කියන්නේ. හොරුන් සමග මිත්‍රවෙලා හොරුන් රකිනවා.

1953 අංක 2 දරණ පාර්ලිමේන්තු බලතල සහ වරප්‍රසාද පනතේ උප ලේඛනයේ ආ කොටසේ පලවෙනි ඡේදයේ සදහන් වෙන විධිවිධාන අනුව පාර්ලිමේන්තු කාරක සභාවක කටයුතු පිළිබඳ මන්ත්‍රීවරයෙකුට අයුතු බලපෑම් කිරීම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ නඩු විමසා අවුරුදු දෙකක සිර දඬුවමක් ලබා දිය හැකි වරදක්. ඒ වගේම එහි නවවන ඡේදයට අනුව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයෙක් තමන් කාරක සභාවකදී ගනු ලබන තීන්දුවක් ගැනීම සම්බන්දයෙන් යම් ත්‍යාගයක් සිහිවටනයක් අල්ලසක් ලබාගන්නවනම් එයත් දෙවසරක් දක්වා සිර දඩුවම් ලැබිය හැකි වරදක්.

ඒ නිසා මේ පිළිබද නීතිය ක්‍රියාත්මක වුනොත් අර්ජුන් ඇලෝසියත් හිරේ අර්ජුන් ඇලොසියස්ගේ චෞර මිත්‍රයොත් හිරේ කියන එක තමයි අපිට රටට කියන්න වෙන්නේ.’’

– අරවින්ද අතුකෝරල

++++++++++++++++++++++++++++++

චූදිතයින් සමග සබඳතා පැවැත්වූ කෝප් සාමාජිකයන් ගැන එම පක්ෂවලින් තීරණයක් ගත යුතුයි
(18.11.2017 – lankatruth.com)

කෝප් කමිටුව යම් පරීක්ෂණයක් පවත්වද්දි එහි සාමාජිකයන් චූදිතයෙක් සමග දුරකථක සම්බන්ධතා පැවැත්වීම මුළුමනින්ම සදාචාර විරෝධී විශ්වාසය කඩ කර ගැනිමක් බවත් එම මන්ත්‍රීවරු පිළිබඳව ඒ ඒ පක්ෂවලින් සුදුසු ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතු බවත් කෝප් කමිටුවේ සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුනිල් හඳුන්නෙත්ති මහතා කියයි.

බැඳුම්කර කොමිසමේදී අනාවරණය වූ කරුණු සම්බන්ධයෙන් කළ විමසුමට පිළිතුරු දෙමින් සභාපතිවරයා ප්‍රකාශ කළේ දේශපාලන පක්ෂවලින් කෝප් කමිටුවට සාමාජිකයන් පත් කර එවන්නේ එම සාමාජිකයන්ට කෝප් කමිටුවේ කටයුතු පිළිබඳව අවබෝධයකින් හා එහි ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳව දැනුවත් බවකින්ද යුක්තව බවයි.

එම සාමාජිකයන් සදාචාර විරෝධී ලෙසත් විශ්වාසය කඩවන ආකාරයටත් කටයුතු කර ඇත්නම් ඒ පිළිබඳව ඒ ඒ පක්ෂවල නායකයන් සුදුසු ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතු බවද ඔහු කීය.

කෝප් කමිටුවට ඒ සම්බන්ධයෙන් ගත හැකි ක්‍රියාමාර්ගයක් නැති බවද හඳුන්නෙත්ති මහතා ප්‍රකාශ කළේ ය.

කෙසේ වෙතත් මෙම දුරකතන සංවාද පිළිබඳ හඬපට ඇතුළත් වාර්තාවක් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට අවශ්‍ය ක්‍රියාමාර්ග ගන්නා ලෙස පාර්ලිමේන්තුවේදී අයවැය කාරක සභා විවාදයට සහභාගී සුනිල් හඳුන්නෙත්ති මහතා කතානායකවරයාගෙන්ද ඉල්ලා සිටියේය.

අර්ජුන් ඇලෝසියස් සමග සම්බන්ධකම් පැවැත්වූ සාමාජිකයන් සිටියදී කෝප් කමිටුවට වගකීම් ඉටු කිරීමටත්, පාර්ලිමේන්තුවට වාර්තාව ඉදිරිපත් කිරීමට හැකිවීමත් ගැන කෝප් කමිටු සභාපතිවරයා ලෙස තමන් සතුටට පත්වන බවද ඔහු කීය.

ජනතා ඡන්දයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට පත්වන මන්ත්‍රීන් සිය යුතුකම් හා වගකීම් නොසළකා කටයුතු කිරීම ඉතාම බරපතල කරුණක් බවද හඳුන්නෙත්ති මහතා වැඩිදුරටත් ප්‍රකාෂ කළේය ෴

********************* ( නැවත මුල් පිටුවට ….. )

ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ඊමේල් ලිපිනය සඳහන් කිරීමට අකමැති නම් ඊමේල් ලිපිනය ලෙස abc@xyz.lk යන්න පහත පෝරමයට ඇතුලත් කොට ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ප්‍රතිචාර (සිංහල හෝ ඉංග්‍රීසි බසින්) ලබාදෙන්න ෴

Comments 2

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *