ප්‍රභාකරන්ගේ උපන් දිනය වවුනියාව සරසවියේ සිංහල මුස්ලිම් සිසුන් අනාරක්ෂිත කරයි

(28.11.2017 – News e Lanka)

මරණ තර්ජන නිසා වවුනියාව විශ්ව විද්‍යාලයේ නේවාසිකාගාර වලින් 26 දා රාත්‍රී පිටවූ සිංහල සිසුන් මහ වැස්සේ මහපාරේ මධ්‍යම රාත්‍රිය වනතුරු රැදී සිට වෙනත් ආරක්ෂිත ස්ථාන වෙත ගොස් ඇත.

මේ සිසුන් පවසන්නේ තමන්ට විශ්ව විද්‍යාල පාලන අධිකාරියෙන් හෝ පොලීසියෙන් නිසි ආරක්ෂාවක් නොලැබුණු බවයි.

විශ්ව විද්‍යාල පාලන අධිකාරිය සිසුන්ට දන්වා ඇත්තේ බිය නොවී ආපසු නේවාසිකාගාර වලට යන ලෙසයි. පොලීසිය පැවසුවේ ගැටුම් ඇති නොකරගෙන සාමකාමී ලෙස හැසිරෙන මෙන් යැයි විශ්ව විද්‍යාලයීය නේවාසිකාගාර වලින් මහ රෑ එළියට පැමිණි ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවෝ කියා සිටිති.

යාපනය විශ්ව විද්‍යාලයේ වවුනියාව මණ්ඩපයේ සිංහල සිසුන්ට දෙමළ සිසුන්ගෙන් එල්ල වූ මරණීය තර්ජන වලට බියෙන් ඔවුන්ට රාත්‍රීයේම නේවාසිකාගාරවලින් ඉවත් වී එළියට පැමිණීමට සිදු වූයේ විශ්ව විද්‍යාලය තුල ප්‍රභාකරන්ගේ උපන් දිනය සැමරීමේ සිද්ධියකට ඔවුන් විරෝධය පල කිරීම හේතුවෙනි.

මෙම විරෝධය දක්වා පැයක් යාමටත් මත්තෙන් දෙමළ සිසුන් කණ්ඩායම් වශයෙන් පැමිණ සිංහල සිසුන්ට හිරිහැර කිරීමටත් තර්ජනය කිරීමටත් පටන් ගැනීම නිසා ඔවුන් නේවාසිකාගාර වලින් ඉවත් වී විශ්ව විද්‍යාලයේ පාලන කාර්යාලය වෙත පැමිණ සිදු වූ දේ පැවසුවත් එම සිසුන්ට පාලන අධිකාරියෙන් කිසිදු සහනයක් සැලසී නොමැත.

පසුව එම ස්ථානයේ සිට මේ බව පොලීසියට දැණුම් දෙන ලද නමුත් පොලීසිය ඔවුන්ට නිසි ආරක්ෂාවක් සපයා නොදීම නිසා ඔවුන් වෙනත් ආරක්ෂිත ස්ථාන සොයා ගොස් ඇත.

නොවැම්බර් 26 වෙනිදා උදෑසන විශ්ව විද්‍යාලය තුල දෙමළ සිසුන් කේක් කපා ප්‍රභාකරන්ගේ උපන් දිනය සැමරූ අවස්ථාවේදී සිංහල හා මුස්ලිම් සිසුන් නිහඬව සිටි නමුත් සන්ධ්‍යා කාලයේදී ද උපන්දිනය සැමරීම පිණිස සිංහල සිසුන්ටත් මුස්ලිම් සිසුන්ටත් පැමිණෙන ලෙස දන්වමින් උපන්දින සැමරුම් උත්සවයක් සංවිධානය කොට තිබේ.

මේ අවස්ථාවේදී සිංහල සිසුන් ඊට විරෝධය පලකිරීම නිසා ඔවුන් වෙත මරණීය තර්ජ්න එල්ල වීමෙන් ඔවුන්ට නේවාසිකාගාර අතහැර යාමට සිදු වුණි.

– දිනසේන රතුගමගේ වවුනියාව

++++++++++++++++++++++++++++++

Jaffna University community marks Tamil Eelam Heroes Day with renewed resolve
(27.11.2017 10:48 GMT – tamilnet.com)

More than 2,000 students along with lecturers, faculty deans and the staff of the University of Jaffna took part on Monday morning in an emotional floral tribute in front of the newly renovated Tamil Eelam Heroes memorial statue, which was destroyed by the occupying SL military after 2009. The event on Monday was equally emotional to the first event held 12 years ago when the statue was declared open. “The people of Jaffna will never forget nor pardon the desecration of the memorials,” the vice chancellor at that time Prof Mohanadas told TamilNet after declaring the statue open in 2005. After 2009, the occupying SL military also destroyed the statue inside the University premises as it razed to the grounds all the Heroes’ cemeteries in occupied Tamil Eelam. The emotional event in Jaffna on Monday has passed a strong message to the world, student leaders at Jaffna university said.

The message was that Eezham Tamils would never forget the sacrifices made by the Tamil freedom fighters in the armed struggle under the leadership of LTTE and national leader V. Pirapaharan, a student leader told TamilNet after the floral tribute.

The Liberation Tigers of Tamil Eelam (LTTE) declared November 27, the Remembrance Day of Lt. Shankar (Sathianathan), the first LTTE fighter to sacrifice his life as Maveerar (Heroes) day, to commemorate the war-dead Tiger fighters in the Tamil Eelam liberation struggle.

Lt. Shankar died on 27th November 1982. The first Heroes day celebrations were held in 1989 in the jungles of Vanni during the war between India and the LTTE.

The day was later upgraded as Tamil Eelam Maaveerar Day including also others who sacrificed their lives, such as Ponnuthurai Sivakumaran, the pioneering Tamil militant who sacrificed his life on 05 June 1974, Kuddi-ma’ni, Thangaththurai and other prominent fighters of early TELO and the militants of EROS who had sacrificed their lives for the liberation of Tamil Eelam.

The LTTE was also in the process of including other militants in the list of Tamil Eelam Heroes.

Thousands of war-dead LTTE fighters were laid to rest at Tamil Eelam Heroes Cemeteries (Maaveerar Thuyilum Illams) across the Tamil homeland.

The occupying Sinhala military has desecrated the Maaveerar Thuyilum Illams by razing to the ground the cemeteries, memorial stones and other structures.

The Maaveerar memorial statue that was constructed by the Jaffna University community in 2005 and opened declared by the then Vice Chancellor of Jaffna University Professor C. Mohanadas.

After 2009, the SL military destroyed the memorial statue inside the University and was consistently harassing the student community which was determined to lit the common flame of sacrifice within the premises on Heroes Day.

This year, the statue has been reconstructed and the Jaffna University community is openly marking the commemoration in front of the statue with a renewed resolve.

The floral tribute was held at 10:45 a.m. on Monday.

————————–

********************* ( නැවත මුල් පිටුවට ….. )

ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ඊමේල් ලිපිනය සඳහන් කිරීමට අකමැති නම් ඊමේල් ලිපිනය ලෙස abc@xyz.lk යන්න පහත පෝරමයට ඇතුලත් කොට ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ප්‍රතිචාර (සිංහල හෝ ඉංග්‍රීසි බසින්) ලබාදෙන්න ෴

Comments 1

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *