පිළිකා එන්නත් ටෙන්ඩරයෙන් මිලියන ගණනක පාඩුවක්.. ටෙන්ඩරය නෑයෙකුටයි.. ටෙන්ඩර් කමිටු ප‍්‍රබලයෙක් ඉල්ලා අස්වේ..

(21.06.2018 – 14:10 +0530 – lankacnews.com)

පාරිභෝගික අයිතීන් සුරැකීමේ ජාතික ව්‍යාපාරය විසින් නිකුත් කරන ලද මාධ්‍ය නිවේදනයක් පහතින් දැක්වෙයි :

පිළිකා එන්නත් ටෙන්ඩරයෙන් මිලියන ගණනක පාඩුවක්! ටෙන්ඩරය රාජ්‍ය ඖෂධ නීතිගත සංස්ථාවේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂකගේ නෑයෙකුට…

2018 මැයි විසි එක් වන දින සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ ලියාපදිංචි සැපයුම් කරුවන්ගෙන් පිළිකා රෝගය සදහා වන ට්‍රස්ටුසුමැබ් (Trastuzumab) නැමැති එන්නත මිලදී ගැනීම සදහා ටෙන්ඩර් කැදවා තිබුණු අතර එකම එන්නත මිලදී ගැනීම සදහා ටෙන්ඩර් තුනක් කැදවා තිබුනි. ටෙන්ඩර්පත් තුනක් මගින් මෙම එන්නත මිලදී ගැනීම සදහා සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය කටයුතු කළේ රුපියල් මිලියන100 ක් ඉක්මවන ටෙන්ඩරයක් සදහා අමාත්‍ය මණ්ඩලයේ අනුමැතිය හිමිවිය යුතු අතර ඒ සදහා වන ටෙන්ඩර් ප්‍රසම්පාදන කමිටුව පත් කරනු ලබන්නේද අමාත්‍ය මණ්ඩලය විසින් වන නිසාය. මේ අනුව පෙනී යන්නේ උක්ත ටෙන්ඩරය ටෙන්ඩර්ය ටෙන්ඩර් පත්‍ර තුනක් මගින් කැදවා තිබූම ද දූෂණයක් වන බවය.

කෙසේ වෙතත් 2006 මුදල් අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රසම්පාදන මග පෙන්විමට අදාල අත්පොතට අනුව ටෙන්ඩර්පත් කැදවීම සදහා සහ එම ටෙන්ඩර් ඉදිරිපත් කිරීම සදහා ටෙන්ඩර්කරුවන්හට සාධාරණ කාලසීමාවක් ලබා දිය යුතු වුවද මෙම ටෙන්ඩරය සදහා ටෙන්ඩර් කැදවනු ලබන්නේ 2018 මැයි මස 21 වන දින වන අතර ටෙන්ඩර්පත් කැදවීමේ අවසාන දිනය වන්නේ 2018 මැයි මස 23 වන දිනය.

එකම එන්නතක් සදහා කැදවන ලද ටෙන්ඩර සදහා වන ටෙන්ඩර් අංක වනුයේ
LP/MSD/CPUDHS/RQ/016/18 එන්නත් 500 ක් සදහා
DHS/RP/199/2018 එන්නත් 470 ක් සදහා
DHS/RP/224/2018 එන්නත් 527 ක් සදහා

මෙම ටෙන්ඩර සදහා මිල ගණන් ඉදිරිපත් කරන ලද සමාගම් වන්නේ
01. Medimart Pharma 64,700.00
02. Slim Pharmaceuticals 93,950.00
03. Markss Healthcare 109,000.00
04. Pharmace (Pvt) Ltd. 135,900.00
05. Buar 190,000.00

පළමු අඩුම මිල ඉදිරිපත් කරන ලද සමාගම වන Medimart Pharma සමාගම මෙරටට ගෙන්වීමට නියමිත එන්නත සදහා ඇමරිකානු ආහාර හා ‌ඖෂධ සංගමය හා ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ (WHO GMP) සහතික කරන ලද ‌ඖෂධයක් වන අතර එය ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික ‌ඖෂධ අධිකාරියේ (National Medicines Regulatory Authority (NMRA) ලියාපදිංචි කර ඇත.

ටෙන්ඩරය පිරිනමන ලද Pharmace (Pvt) Ltd. සමාගම ගෙන්වීමට නියමිත එන්නත රුසියාවෙන් ආනයනය කිරීමට නියමිත අතර එම එන්නත පිළිබදව පිළිකා සංගමය පවා ප්‍රතික්ෂේප කරන ලද එන්නතක් බවට තහවුරු වී තිබේ.

මෙම පිළිකාව සදහා වන එන්නත සදහා වන ටෙන්ඩරය පිරිනමා ඇත්තේ හතරවන අඩුම මිල ගණන් ඉදිරිපත් කල සමාගමට එනම් එන්නතක් සදහා රුපියල් 135,900.00 ක් ඉදිරිපත් කර ඇති Pharmace (Pvt) Ltd. සමාගමට වීම පුදුමය දනවන කටයුත්තක් වුවද ඒ පිළිබදව රටේ ජනතාව පුදුම නොවිය යුත්තේ එම සමාගමේ හිමිකරු වන්නේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය රාජිත සේනාරත්න මහතාගේ සමීපතම හිතවතෙකු ද වන රාජ්‍ය ‌ඖෂධ නීති ගත සංස්ථාවේ කළමණාකාර අධ්‍යක්ෂකවරයා වන මොහොමඩ් හසීම් මොහොමඩ් රූමි මහතාගේ මස්සිනාවන වන නිසාය.

රුපියල් 64,700.00 ගත හැකිව තිබූ එන්නත රුපියල් 135,900.00 ට මිලදී ගැනීම නිසා එක් එන්නතකින් රුපියල් 71200 ක පාඩුවක් රටට වී ඇති අතර මුලු ටෙන්ඩර් තුනෙන්ම රටට වන පාඩුව රුපියල් 108722400.00 කි.

මෙම ටෙන්ඩරය පිරිනැමූ ප්‍රසම්පාදන කමිටු සාමාජිකයින්ගේ අදහස වන්නේ අඩුම මිල ඉදිරිපත් කල Medimart Pharma සමාගමට මෙම එන්නත ගෙන ඒම සදහා පළපුරුද්දක් නොමැති බවයි. එහෙත් අදාල සමාගම මීට පෙර ‌ඖෂධ මෙරටට ආනයනය කර තිබුනු බව අප වෙත අනාවරණය වූ අතර එම සමාගම පුද්ගලික අංශය සදහා මේ වන විට එම එන්නත අලෙවි කරමින් සිටී.තවද එම සමාගමට මෙරටට ‌ඖෂධ ආනයනය කිරීමට පළපුරුදක් නොමැති නම් අදාල එන්නත සදහා ජාතික ‌ඖෂධ අධිකාරියේ (National Medicines Regulatory Authority (NMRA) ලියාපදිංචි කර ඇත්තේ කෙසේද? හා මෙරට පුද්ගලික අංශ සදහා උක්ත එන්නත අලෙවි කරන්නේ කෙසේද? යන්න ගැටලු සහගතය. තවද ටෙන්ඩරයේ කොන්දේසියක් ලෙස පෙර පළපුරැද්ද අනිවාර්යය බවට සදහනක් ද නැත.

මෙම ටෙන්ඩරය අඩු මිලක් ඉදිරිපත් කල සමාගමට ලබා නොදී වැඩි මිල ගණනක් ඉදිරිපත් කල සමාගමට ලබා දීම සදහා අනුමැතිය ලබා දුන් ටෙන්ඩර් කමිටුවේ සාමාජික වෛද්‍යවරයෙකු පසුව ඉල්ලා අස්වී ඇත.

රංජිත් විතානගේ
සභාපති
පාරිභෝගික අයිතීන් සුරකීමේ ජාතික ව්‍යාපාරයේ

+++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++++++

ඖෂධ වර්ග රැසක මිල අඩු කිරිමට පියවර
(21.06.2018 – 10:49+0530 – hirunews.lk/sinhala)

පිළිකා රෝගීන්ට ලබාදෙන ඉතා මිල අධික ඖෂධ වර්ග රැසක මිල ලබන ජුලි මාසයේ සිට අඩු කිරිමට පියවර ගන්නා බව සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය රාජිත සේනාරත්න මහතා පවසනවා.

ඖෂධ මිල අඩුකිරීමේ ප්‍රථම අදියර යටතේ අත්‍යාවශ්‍ය ඖෂධ වර්ග 48 මිල අඩු කිරිමට මිට පෙර සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය පියවර ගත්තා.

දෙවන අදියර යටතේයි මිල අධික ඖෂධ වල මිල ගණන් අඩු කිරීමට සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය තීරණය කර ඇත්තේ.

ඖෂධ මිල අඩු කිරීමෙන් පසු පෞද්ගලික රෝහල් වල මිල ගණන් සංශෝධනය කිරිමට ද කටයුතු කරන බවයි සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරයා වැඩිදුරටත් පවසන්නේ ෴

*******************************************

කොටි සැගවූ වස්තු සොයා වෙල්ලමුල්ලිවයික්කාල් පොළව හෑරූ හමුදා සෙබලුන් පිරිසක් අත්අඩංගුවට
(21.06.2018 – 12:40 +0530 – lankacnews.com)

මුලතිව් වෙල්ලමුල්ලි වයික්කාල් ප්‍රදේශයේ නිසි අවසරයක් නොමැතිව පොළව හාරමිනි සිටි ගුවන් හමුදා සෙබලුන් තිදෙනෙකු ඊයේ (20) මුලතිව් පොලීසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත.

මුල්ලි වයික්කාල් ප්‍රදේශයේ පිහිටි විශාල ගසක් මුල අදාල ගුවන් හමුදා සෙබලුන් පිරිස විසින් පොළව හාරමින් සිට ඇති අතර ප්‍රදේශවාසීන් විසින් විමසීමේදී පවසා ඇත්තේ කොටි සංවිධානය විසින් වල දමල ලද යුද උපකරණ සොයා කැනීමක් සිදු කරන බවටයි.

නමුත් එම ස්ථානයේ පොලීස් නිලධාරීන් නොමැති වීම හේතුවෙන් ඒ බව මුලතිව් පොලීෂිය දැනුවත් කිරීමෙන් පසුව එම ස්ථානයට පැමිණි පොලිස් නිලධාරීන් විසින් අදාල ගුවන් හමුදා සෙබලුන් තිදෙනා නිසි අවසරයකින් තොරව එම ස්ථානයේ කැනීම් සිදු කිරීම නිසා අත්අඩංගුවට ගැනීමට කටයුතු කොට ඇත.

අත්අඩංගුවට ගත් සෙබලුන් පොලීසියට පවසා ඇත්තේ අදාල ස්ථානයේ යුද උපකරණ තොගයක් ඇති බවට ලැබුනු තොරතුරකට අනුව එම ස්ථාන පරික්ෂා කල බවටයි නමුත් එසේ පරික්ෂා කිරීමට අධිකරණ නියෝගයක් අවශ්‍ය බැවින් ඒ බව දන්වා අදාල සෙබලුන් තිදෙනා අත්අඩංගුවට ගෙන මුලතිව් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමට පියවර ගෙන ඇති බවට පරික්ෂණ සිදු කරන මුලතිව් පොලීසිය වැඩි දුරටත් කියා සිටියේය ෴

********************* ( නැවත මුල් පිටුවට ….. )

ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ඊමේල් ලිපිනය සඳහන් කිරීමට අකමැති නම් ඊමේල් ලිපිනය ලෙස abc@xyz.lk යන්න පහත පෝරමයට ඇතුලත් කොට ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ප්‍රතිචාර (සිංහල හෝ ඉංග්‍රීසි බසින්) ලබාදෙන්න ෴

Comments 1

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *